Błędy, które popełniają rodzice przewożąc dziecko w foteliku.


 

Wybór dobrego fotelika samochodowego dla dziecka jest jednym z wielu rzeczy, które nie dają rodzicom spokoju. Na rynku jest ich wiele, w różnych cenach, co może przyprawić niejednego o niezły zawrót głowy, ale ważne jest to, aby wybrać taki, który zapewni bezpieczeństwo maluchowi w czasie jazdy. 


 

Jednak nie tylko dobry fotelik jest tu ważny, ważne jest też to, w jaki sposób przewozisz dziecko w takim foteliku. Dlatego koniecznie sprawdź czy popełniasz te błędy. 

 


Za duży lub za mały fotelik. 

Fotelik samochodowy zawsze powinien być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Nie można przewozić dziecka w foteliku, w którym ledwo się mieści, w którym głowa wystaje poza krawędź zagłówka, ani w takim, w którym pasy są zbyt luźne i główka będzie kiwać się na boki.


Luźno zapięte pasy.

Wielu rodziców zapina dziecko w foteliku luźno, aby go nie męczyć, aby było mu wygodnie i to jest błąd. Pasy powinny być zapięte odpowiednio ciasno (ale nie za ciasno), aby ochronić dziecko przed urazami w razie kolizji.

 

Luźno leżące przedmioty w pobliżu dziecka.

Zawsze staraj się, aby w czasie jazdy obok dziecka nie znajdowały jakiekolwiek przedmioty, które podczas gwałtownego hamowania mogłyby w jakikolwiek sposób zagrozić jemu, ale także wam.


Niemowlę przodem do kierunku jazdy.

Noworodek jak i niemowlę zawsze powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Dlatego, że mięśnie szyi w tym wieku nie są jeszcze w pełni wykształcone, w momencie gwałtownego hamowania, kiedy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy, jego główka jest wyrzucana do przodu z ogromną siłą, to może spowodować pewne obrażenia.

 

Dziecko podróżuje w grubej kurtce.

Przyznam, że sama kiedyś popełniałam ten błąd. Teraz wiem, że zawsze należy zdejmować dziecku kurtkę, kiedy podróżuje samochodem. Nie dość, że dziecku będzie bez niej wygodniej, to będzie też bezpieczniejsze, gdyż pasy zapięte na kurtce nie chronią go w odpowiedni sposób. 

 

Dziecko podczas krótkiej podróży nie siedzi w foteliku.

To chyba jest najgłupsza rzecz jaką rodzic może zrobić. Zawsze, niezależnie od tego czy jedziecie gdzieś daleko czy tylko do pobliskiego sklepu, wasze dziecko powinno siedzieć w foteliku, bo nigdy nie wiesz co może się za chwilę wydarzyć. No chyba, że jesteś jasnowidzem, ale w to wątpię.

Czasami dziecko po prostu nie chce lub nie umie wysiedzieć w foteliku, co robić? Na pewno go nie wyciągamy, tylko zajmujemy czymś. Taa, łatwo mówić, trudniej zrobić. To prawda, bo czasami trzeba stanąć na głowie, aby dziecko czymś zająć.


Jedzenie i picie w trakcie jazdy.

Wielu rodziców w trakcie długiej jazdy samochodem podaje swoim dzieciom przekąski i napoje, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie ryzyko to za sobą niesie. Zawsze istnieje ryzyko zakrztuszenia się lub zadławienia, dlatego warto wziąć to pod uwagę i zamiast poić i karmić dziecko w czasie jazdy, lepiej zatrzymać się i wtedy podać dziecku posiłek.

 

Jako rodzice popełniamy sporo błędów, nie zawsze wiemy co i jak, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka powinniśmy przestrzegać pewnych zasad.

Jeśli udało się Wam zobaczyć ten post, zostawcie po sobie ślad w komentarzu lub na facebooku, będzie mi niezmiernie miło. 😘Bądź na bieżąco i polub stronę na facebooku. ;-)
O tutaj 👇

Copyright © 2014 Dżastina - szczęśliwa mama , Blogger